1970 – 1980

Nová éra třešťského fotbalu odstartovala soutěžním ročníkem 1970/1971. Díky Jiřímu Bartuškovi zakotvili na hřišti hokejisté, kteří si vzali za úkol doplnit tréninkovou činnost o kopanou. Poškozené dřevěné branky byly nahrazeny kovovými, které dodal Agrostroj Třešť. Z n.p. KRAS byly vyzvednuty zde uložené staré sítě, dresy,  několik párů kopaček a lajnovačka. Mužstvo bylo přihlášeno do řádných soutěží jihlavského okresu. Je samozřejmé, že se začínalo znovu od nejnižší třídy. Našimi soupeři byli:  Nová Ves, Vilánce, Kozlov, Rantířov, Brzkov, Smrčná‚ Ždírec, Střítež a Janštýn. Ani tito soupeři nedali body zadarmo. A právě proti Třešti šel vždy jejich výkon nahoru. I přes několik proher se podařilo našim hráčů IV. třídu napoprvé vyhrát. Na hřišti se vystřídali: Bartušek St., Bartušek M., Patry J., Šaštinský,  Šťastný, Nosek, Štusek, Čech, Morkus, Hos, Renner J., Widerlechner F., Hamerník, Hink, Kříž M., Sedlák a další.  S rostoucím počtem hráčů se úměrně zvyšovala i úroveň „A“ mužstva, které postoupilo do III. třídy. Hrálo se soupeři: Hodice, Hladov, Mrákotín, Stará Říše, Růžená, Hybrálec, Puklice, Modeta Jihlava C, Spartak Jihlava B a Brtnice.

V sezónách 1973/1974 a 1974/1975 se hráči našeho města umístili vždy ve středu tabulky. Do okresního přeboru se mužstvo Třeště vrátilo v ročníku 1975/76. Hned jako nováček se umístili hráči na velice pěkném 7. místě. V témže období se jim podařilo probojovat až do okresního finále Českého poháru ve kterém sice podlehli „A“ týmu Spartaku Jihlava hrajícímu I.A třídu 15 : 0, ale již jejich postup do tohoto finále lze označit za obrovský úspěch,  protože nechali za sebou všechna ostatní mužstva okresu (včetně Polné, Luk a Telče). Na tyto úspěchy se mužstvu v dalších letech nepodařilo navázat, ale přestože se každoročně v konečné tabulce okresního přeboru propadali níž a níž sestup vždy odvrátili a příslušnost k nejlepším týmům okresu si uchovali.

Na hřišti se stále objevovali další zájemci o hru, takže postupně došlo i k přihlášení záložního mužstva do okresní soutěže IV. třídy.  Postupně se do soutěží zapojily všechny kategorie fotbalistů. Sice s potížemi, ale přesto se našli trenéři pro přípravku, žáky a dorost. Upraven byl areál fotbalového hřiště, vyrostla budova šaten, zasazeno bylo topolové stromořadí jako větrolam. Mezi zajímavosti patří i dvě utkání s hráči staré gardy Dukly Praha. V prvním Dukla v brance se slavným Ivo Viktorem zvítězila v Třešti 5 : 1. Za místní borce střílel branku Petr Pospíchal. Druhé se hrálo v roce 1980.