2011 – 2020

Na počátku nového desetiletí začali do prvního mužstva postupně přecházet dorostenci, které bylo nutné zapracovat do týmu, vzhledem ke končící úspěšné generaci hráčů. To bylo samozřejmě znát na výsledcích i výkonech mužstva, kdy mladí hráči bojovali s přesunem do dospělé kategorie. Příkladem může být sezona 2009/10, když na podzim se A týmu podařilo zvítězit až po 9. kole a získat celkově jen 9 bodů. V jarní části ale mužstvo sezonu zachránilo, když celkově získalo 33 bodů a skončilo tak na 9. místě. To byla zatím poslední sezona, kdy se první mužstvo Slavoje strachovalo o sestup do nižší soutěže. V další sezoně tým skončil na 5. místě, poté v sezoně 2011/2012 až na 10. místě, ale v dalších letech už se díky předchozím zkušenostem umisťovalo na předních příčkách tabulky I.A třídy.

Od sezony 2012/2013 převzal A tým Z. Pešťál s J. Gregorem, kteří nedávno v prvním mužstvu působili také jako hráči. Během své první sezony skončili hned na 2. místě. Do další sezony mužstvo vstupovalo s podobnými ambicemi a podzimní část soutěže dokonce vyhrálo s 28 body. Do jarních bojů tak A tým Slavoje vstupoval s ambicemi o historický úspěch v podobě postupu do krajského přeboru. Výsledky z podzimní části se bohužel nepodařilo zopakovat a mužstvo skončilo opět na 2. místě v tabulce. I přesto se ale podařilo třešťskému mužstvu postoupit do krajské soutěže, protože mužstvo Speřic, které soutěž vyhrálo, postup odmítlo a tato možnost tak byla nabídnuta třešťskému oddílu. V sezoně 2014/2015 se tak třešťský fotbalový tým mohl porovnat s nejlepšími týmy Kraje Vysočina.

V nejvyšší krajské soutěži se mužstvo snažilo během podzimní části získat zkušenosti a ve většině případů byli soupeři nad jejich síly. Podzim A tým zakončil na chvostu tabulky s pouhými 10 body. Oproti tomu na jaře se družstvo zvedlo, celkově získalo 26 bodů a umístilo se na předposledním 15. místě tabulky. Bohužel v tomto ročníku došlo k reorganizaci krajského přeboru a soutěž byla zúžena ze 16 na 14 účastníků. Z tohoto důvodů sestupovaly 3 poslední týmy tabulky, což se týkalo i mužstva Slavoje. Přesto se ale jednalo o povedené účinkování A týmu v této soutěži, kdy se mužstvu podařilo zaskočit nejednoho soupeře, jako třeba při výhře v Humpolci, nebo Jemnicku, což byly favorité na postup. V týmu tehdy působili tito hráči: brankáři Bachman J., Šebesta J., Kousal J., Pešta D. Obrana: Tausch M, Kříž J., Procházka O., Pěnička T., Soutor P., Veselý T., Kodys M., Novotný J., Lupač L. Záloha. Krejčí M., Trnka J., Lacina M., Guttwald J., Sedláček O., Kozojed P., Mareš M. Útok: Rod Š., Chalupský J., Petráš M., Císař P., Kubala P., Herkner P.

V tomto období měl fotbalový oddíl 9 družstev. Tři mužská, dorost, tři žákovská a dvě přípravky. Rozhodně stojí za zmínku výkony C mužstva Slavoje, kterému se mimo jiné říká „třešťský Celtic“. Jádro týmu je tvořeno z bývalých hráčů A týmu a věkový průměr týmu se pohybuje vysoko nad 40 let. Přesto ale pořád mají chuť nastupovat a zápasit s mnohem mladším protivníky a to ve IV. třídě pelhřimovského okresu. Tato soutěž se „Celticu“ podařila dokonce i vyhrát, a to během ročníku 2013/14. Fotbalový oddíl také navázal spolupráci s místní firmou Eurotech, kdy firma v tomto období podporovala celý fotbalový oddíl. Díky tomu oddíl přijal do svého jména i název firmy a jeho celý název tak zněl TJ Slavoj Eurotech Třešť. Počty družstev se oddíl řadil mezi největší v Kraji Vysočina a přispěl tomu i opět rostoucí areál.

V září 2013 začala rekonstrukce kabin, která byla na jaře 2014 dokončena. Spolu s kabinami vzniklo i víceúčelové hřiště s tartanovým povrchem a celková cena projektu byla 5,2 mil. Kč, na kterou přispělo z 80% Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy. Dále přispělo 1 mil. Kč Město Třešť a TJ Slavoj 200 000 Kč. To ale nebylo z pohledu zkvalitňování podmínek a areálu vše. V tomto období se podařilo úspěšně zahájit výstavbu hřiště s umělou trávou, které vzniklo namísto náhradního pískového hřiště, které se nacházelo hned vedle nově vzniklého víceúčelového hřiště a za nově zrekonstruovanými kabinami. Takto nákladná stavba vznikla díky úspěšné žádosti o dotaci, která byla přiznána Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy. Výše dotace z MŠMT činila 9,9 milionu Kč a celková výše výstavby činila 14,3 milionu Kč. Zbývající část rozpočtu 4,4 milionu Kč tak doplatilo Město Třešť jakožto vlastník celého areálu. Hřiště dostalo rozměry 91 x 55 metrů a bylo tvořeno umělým trávníkem III. generace s kombinovaným vsypem křemičitého písku a gumového granulátu. Díky modernizaci kabin a výstavbě nových hřišť v areálu se třešťský Slavoj zařadil k nejlépe vybaveným sportovištím v Kraji Vysočina. K této příležitosti se 9. května 2015 uskutečnilo slavnostní představení a otevření nového sportoviště. K tomu byl pozván výběr staré gardy Československa s bývalými hráči Bohemians a Dukly Praha v čele s autorem legendárního vršovického dloubáku Antonínem Panenkou. Hvězdný tým sehrál exhibiční utkání s bývalými třešťskými hráči, které nakonec skončilo vítězstvím československých legend v poměru 6:5.

Všechny projekty a celá rekonstrukce fotbalového areálu by nevznikly bez úsilí činovníků, kteří byli ve vedení fotbalového oddílu. Během celého období zde od nového století působili pánové: Václav Trnka, Zbyněk Růžička, Karel Kříž, Stanislav Bartušek, Petr Jelínek. Určitě je na místě ale zmínit i další, bez kterých by takto početný oddíl nemohl fungovat. Dále také trenér Jiří Gregor, který postupem času ukončil činnost jako trenér A týmu a přesunul se k mládeži. Zde kolem sebe vytvořil tým trenérů, aby znovu nastartovali početně upadající mládež. K němu se připojil Jaroslav Kříž, který již v třešťském fotbale působil delší dobu napříč kategoriemi a pravidelně informoval veřejnost skrze webové stránky. Nově vzniklý a rozrůstající se areál nemohl samozřejmě zůstat bez správce a tím byl po dlouhou dobu pan Jiří Raiterman.

Po sestupu z nejvyšší krajské soutěže se první mužstvo Slavoje vrátilo od sezony 2015/16 zpět od I.A třídy. Mužstvo postupně procházelo další obměnou, a to včetně trenérů. Nejprve svou činnost ukončil Z. Pešťál, poté J. Gregor, kterého nahradil Radek Nápravník. Ten byl po velmi dlouhé době trenérem, který neměl žádnou spojitost s třešťským fotbalem. Jeho angažmá v sezoně 2016/17 bylo krátké, přesto ale dokázal mužstvo po špatném začátku nastartovat a skončit s ním na 8. místě tabulky. Oproti tomu velký úspěch zaznamenal B tým Slavoje, který v této sezoně suverénně zvítězil ve své soutěži a po několika letech se vrátil do nejvyšší okresní soutěže. Tým k vítězství dovedl Stanislav Petr, jako dlouholetý trenér mládeže, dorostu a později mužů. V následující sezoně se jako trenér prvního týmu vrátil F. Cvach, který už A tým vedl před mnoha lety. Spolu s ním se vrátil po dlouhém a úspěšném rakouském angažmá hráč Pavel Svoboda. Po špatném začátku se týmu nakonec podařilo zopakovat nejlepší umístění v soutěži a to konečné 2. místo. Podzimní část sezony 2018/19 už tak úspěšná nebyla a mužstvo muselo být čím dál více doplňováno mladými hráči z dorostu. Svou činnost u prvního týmu ukončilo několik zkušenějších hráčů a opět tak nastalo postupné obměňování kádru prvního týmu Slavoje. Spolu s dorostenci přišel na jarní část trenér Zdeněk Derganz, opět bývalý hráč Slavoje, který začal tyto nadějné hráče zapracovávat. Rozehranou sezonu se podařilo dokončit v polovině tabulky na 8. místě a do další sezony vstupoval tým s vidinami lepšího umístění. Podzimní část ročníku 2019/2020 se A tým umístil na 6. příčce, těsně za 3. místem. Vlivem celosvětové pandemické situace už ale nebyla odehrána jarní část a veškerá fotbalová činnost v naší zemi byla na toto období stopnuta. Všechny výsledky byly anulovány a kromě 1. a 2. fotbalové ligy žádné týmy během tohoto ročníky nesestoupily.

Na podzim roku 2020 byly soutěže znovu rozehrány, ale v průběhu ročníku opět pozastaveny. Poslední fotbalové zápasy amatérských soutěží byly odehrány 10. října, poté opět pokračovaly pouze profesionální soutěže. Posledních zápasů se nemohli zúčastnit ani diváci a bez těch si lze fotbal velmi těžko představit. Právě díky diváckým návštěvám se vedení fotbalového Slavoje podařilo během roku 2020 vystavět menši tribunu, která doposud fotbalovému areálu chyběla. Celková částka za tribunu měla být 750 00 Kč, kdy se Město Třešť opět podílelo na výstavbě částkou 400 000 Kč. Nová tribuna tak byla využita téměř minimálně vzhledem k tomu, že veškerá amatérská sportovní a tělovýchovná činnost byla znovu zastavena. Odloženy musely být také oslavy ke 100 výročí fotbalu v Třešti, kdy v roce 1920 proběhla první zmínka o tomto sportu na území města Třešť. Vzhledem ke všem těmto událostem tak není umístění třešťských týmů na konci roku 2020 úplně důležité. Jen pro zmínku, tak všechny týmy Slavoje působili v lepší polovině tabulky svých soutěží.

Přestože toto období končí poněkud černě, je potřeba na celé období nahlížet jako na celek. Pokud bychom zrekapitulovali 30leté období od roku 1990 až do roku 2020, určitě se jedná o nejúspěšnější roky třešťské kopané. Z hlediska zázemí se třešťský fotbalový areál změnil téměř k nepoznání a patří mezi nejlépe vybavené sportoviště na Vysočině. Díky tomu se stal fotbalový oddíl suverénně nejpočetnější členskou sportovní organizací v Třešti, což mělo samozřejmě vliv na samotnou sportovní činnost. Určitě je také třeba zmínit úspěch fotbalového oddílu Slavoje, kdy se více než 170 nadšencům podařilo vytvořit český rekord v podobě nejdéle hraného utkání malé kopané. Akce se uskutečnila v létě 2018 a měli ji na svědomí pánové Jiří Gregor a Jaroslav Kříž, kteří už také několik let pořádají letní fotbalové kempy pro mládež z Třeště a okolí.

Doufejme, že následující období bude alespoň z části podobné, jako bylo toto. Těchto úspěchů by nebylo dosaženo díky samotnému vedení, ale i práci trenérů a výkonů hráčů na hřišti. Vzhledem k současné situaci a nejistotě, upadající členské základně a nezájmu mladších ročníků o jakoukoliv sportovní činnost bude velmi složité na období 1990-2020 navázat.